wtorek, 14 stycznia 2014

Strefa Zdrowia #2: Resweratrol

Resweratrol należy do fitoestrogenów. Jest naturalnym przeciwutleniaczem z grupy polifenoli znajdującym się m.in. w skórkach winogron. W wysokim stężeniu występuje również w winie, głównie czerwonym. Związek ten ma szeroki zakres aktywności biologicznej, m.in. właściwości przeciwzapalne, antyangiogenne, antyoksydacyjne oraz przeciwnowotworowe. Resweratrol wywiera korzystny wpływ na układ krwionośny. Badania In vitro wykazały, że hamuje on rozwój procesów nowotworowych. Ponadto chroni organizm przed chorobami układu krążenia i neurodegeneracyjnymi, hamuje oksydację cholesterolu frakcji LDL i agregację płytek krwi.
Bogatym źródłem resweratrolu jest korzeń rdestowca ostrokończystego,uprawianego głównie w Chinach i Japonii. Orzeszki ziemne zawierają ten składnik w ilości 0,02 - 1,8 mg/g. Czarne odmiany winogron są najlepszym naturalnym źródłem resweratrolu, a czerwone zawierają go więcej niż zielone. W świeżych skórkach winogron występuje 50 - 100 mg tego związku na 1 g, co stanowi 5 -10 % ich biomasy. Największą zawartością resweratrolu charakteryzują się czerwone winogrona odmiany Pinot noir. Resweratrol występuje także w owocach jagodowych (morwa, żurawina, borówka czernica, borówka brusznica, niejadalna czarna jagoda, borówka amerykańska, czarna porzeczka, truskawki, maliny), w owocach chlebowca, jabłkach, jak również w orzechach, orzeszkach ziemnych oraz w niektórych ziołach. Ponadto związek ten został zidentyfikowany w liściach i kwiatach następujących roślin: gniot, ciemiężyca biała, orchidea, sosna zwyczajna i rabarbar.
Liczne badania wykazały obecność resweratrolu w kakao, czekoladzie oraz w skórkach pomidorów.


Rdestowiec ostrokończysty, zawierający resweratrol, od dawna używany był  przez lekarzy w medycynie Dalekiego Wschodu w leczeniu schorzeń układu krążenia, stanów zapalnych skóry oraz w hamowaniu procesów zapalnych. Lekarze nie wiedzieli wtedy, że to resweratrol odpowiada za efekt leczniczy. Dopiero kilka lat temu wzrosło zainteresowanie tym związkiem za sprawą paradoksu francuskiego. Stwierdzono, że w państwach położonych w basenie Morza Śródziemnego występuje niski wskaźnik śmiertelności w wyniku schorzeń sercowo-naczyniowych, pomimo że dieta bogata jest w tłuszcze nasycone. Zjawisko to powiązano z regularnym spożywaniem umiarkowanych ilości czerwonego wina. Sugerowano, że wino powoduje wzrost stężenia cholesterolu frakcji HDL( twz. „dobry” cholesterol), ze względu na zawarty w nim alkohol (spożywany w ilości 20 -30 g, miał obniżać ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego o 40 %). Po przeprowadzonych doświadczeniach okazało się jednak, że zawartość cholesterolu frakcji HDL w surowicy ludności zamieszkującej Francję nie jest większa niż u ludzi innych narodowości. Zaczęto więc szukać kolejnej przyczyny paradoksu francuskiego. Dokładna analiza składników wina wykazała, że związkiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia jest właśnie resweratrol. 

źródło: http://www.fitandfood.pl//

                                                         źródło: http://www.zawinem.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za odwiedziny i komentarz:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...