Coraz bliżej 11 listopad. Dla Poznaniaków to czas gdy masowo spożywają Rogale Świętomarcińskie:) Tradycja tych rogali sięga ponad 100 lat. Pieczone są one z okazji imienin Św. Marcina. Charakteryzują się wyjątkowym nadzieniem z białego maku. Ja niestety owego nie posiadałam, ale tradycja musi być zachowana i rogale się pojawiły tyle że z nadzieniem z maku niebieskiego:)
Składniki na masę makową:
- 300 gramów maku
- 2 jaja
- skórka pomarańczowa ( lub ekstrakt pomarańczowy)
- cukier waniliowy
- rodzynki (lub bakalie)
Składniki na ciasto:
- 5 szklanek mąki
- 0,5 szklanki mleka
- 0,5 szklanki kwaśnej śmietany
- 7 dag drożdży
- 2 jaja
- 2 łyżki cukru
- 3/4 kostki margaryny ( miękkiej- wcześniej wyjętej z lodówki)
Składniki na lukier:
- 1 białko
- 1 szklanka cukru pudru
- sok z cytryny
Masa makowa: Mak ugotować. Zmielić 3 razy. Do maku dodać cukier waniliowy, rozbełtane jaja, rodzynki, skórkę pomarańczową. Wymieszać i odstawić.
Ciasto: Przygotować zaczyn. Mleko lekko podgrzać. Dodać drożdże, łyżkę cukru i łyżkę mąki. Zostawić do lekkiego wyrośnięcia. Jaja rozbełtać. W misce wymieszać mąkę, łyżkę cukru, margarynę, jaja. Dodać zaczyn i śmietane. Wyrobić elastyczne ciasto i zostawić do wyrośnięcia pod ściereczką ( ok 1 godziny). Ciasto rozdzielić na 4 części. Wyjąć 1 część resztę przykryć ściereczką. Z ciasta zrobić kulę i rozwałkować na grubość ok 4-5 mm na koło. Podzielić na 8 ( gdy chcemy większe rogaliki) lub 12 ( gdy chcemy mniejsze rogaliki) trójkątów. Przy szerszej części nałożyć łyżeczkę masy makowej, lekko rozsmarować i zwijać w rogalika. Piec w temp ok 170 stopni przez 20-30 minut, by rogaliki były rumiane.
Białko zmiksować z cukrem pudrem i sokiem z cytryny na dość lejący lukier. Pędzelkiem posmarować rogaliki. Ja posypałam uprażonymi i posiekanymi orzechami oraz pistacjami i wiórkami.
Smacznej niedzieli:)
Aga
Przepis bierze udział w akcji:
ależ apetycznie wyglądają;)
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Były przepyszne :)
UsuńAga
Dziękuję :)
OdpowiedzUsuńAga